Jak zacząć wędkować?
Wędkowanie to przede wszystkim odpoczynek od obowiązków i relaks w bliskości z naturą. Jest sztuką, która wiąże się nie tylko z cierpliwością, ale też ze specjalistycznym sprzętem. Jaką wędkę wybrać na początek, aby zacząć przygodę z wędkarstwem? Poznaj najważniejszy sprzęt oraz dowiedz się, jak szukać łowiska. O czym należy pamiętać? Sprawdzamy w naszym artykule!
Jak się przygotować do wędkarstwa?
Przed rozpoczęciem przygody z profesjonalnym wędkarstwem, warto wyrobić sobie kartę wędkarską. Jest to dokument potwierdzający zdanie egzaminu oraz posiadanie potrzebnej wiedzy o:
rybach,
ochronie wód,
prawach i obowiązkach wędkarza.
Oprócz karty wędkarskiej ważny jest dokument, który potwierdzi płatność. Chcesz się dowiedzieć, jak zdobyć kartę wędkarską? Jest to przede wszystkim dokument państwowy. Warto wiedzieć, że egzamin jest jednorazowy, a opłaty za wyrobienie karty czy egzamin zależą od takich czynników jak płeć czy wiek.
Jaki sprzęt do wędkowania wybrać?
Wędkarstwo najlepiej zacząć od spławikowej metody. Przygotuj wówczas bat, trochę żyłki, sygnalizator w formie spławika oraz kilka ołowianych kulek. Te ostatnie pozwolą obciążyć spławik. Przyda się także haczyk. Przykładowe wędkarskie artykuły to:
bat – o długości 5 metrów,
zestawy ze spławikami – ich długość powinna wynosić około 5 metrów. Powinny się składać ze spławika, żyłki głównej, przyponu i haczyka bezzadziorowego w rozmiarze 12. Drugi spławik za to powinien być z żyłką główną 0,18 mm, przyponem i hakiem w rozmiarze 10,
wypychacz – do wyhaczania ryby,
4 haczyki bezzadziorowe – z przyponem,
obciążenie ze znalu – umożliwia połowy z dna,
instrukcję obsługi i torbę transportową.
Nie zapomnij także o wędce i kołowrotku. Powinien mieć średni rozmiar. Poza tym powinien mieć stałą oraz zapasową szpulę. Wymagane jest też jak najwięcej łożysk. Dobrze, aby były wykonane z metalu i pracowały cicho.
Jak wybrać wędkę?
Na początek warto postawić na tanie wędkowanie i wybrać najtańszy model. Powinien się składać z:
obciążenia,
spławika,
linki,
wędziska,
haczyka.
Najlepszym wyborem będzie bat czy match na duże odległości. Dobrze, aby wędka nie była zbyt długa. Jej długość powinna być mniejsza niż 3 metry. Może być przy tym jednoczęściowa lub składana.
Co jeszcze się przyda?
W zestawie do wędkowania powinna się znaleźć wędkarska siatka. Nie powinna być krótsza niż 2 metry. Przyda się także podbierak. Lepiej przy tym zapłacić więcej, a więc od 40 złotych wzwyż. Sprawdzi się poza tym pokrowiec, w którym będziesz przechowywać podbierak, podpórkę i wędkę. Do tego pomocne będą ciężarki czy spławiki. W ten sposób możliwe jest prawidłowe łowienie ryb. Podpórka powinna być z sygnalizatorem.
Jeśli chodzi o odzież, to polecane są kalosze. Najlepszym rozwiązaniem są wodery. Oprócz tego zainwestuj w kamizelkę z przegródkami. Poza tym zdecyduj się na siedzisko. Dobrze, aby fotel miał zadaszenie.
Jak wybrać łowisko?
Wody mogą być prywatne lub zwykłe, takie jak rzeki czy zbiorniki PZW. Pierwsze związane są z wodami spółdzielni czy gospodarstwami rybackimi. W drugim przypadku poza kartą wędkarską będziesz potrzebować legitymacji członkowskiej i zezwolenia PZW. Potrzebne informacje znajdziesz, jeśli zwrócisz się do koła PZW.
Poza tym warto zaznajomić się:
z regulaminem połowu ryb,
z okresami ochronnymi,
z gatunkami ryb, które występują w polskich wodach.
Wybierając miejsce do wędkowania, weź pod uwagę to, że dane gatunki ryb znajdują się w pewnych wodach w określonym okresie czy porze dnia. Dlatego należy sprawdzić charakterystykę łowiska. Najlepiej łowić ryby w okresie wiosennym. Do wyboru masz rzekę, jezioro lub staw. Nie zapomnij przy tym o sposobie nęcenia. Dobierz go do ryby. Wskazówka: Naturalne środowisko ryb to roślinność, dlatego zarzucaj wędkę przy trzcinach.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana