Kilka miejsc na Śląsku wartych pokazania obcokrajowcom
Śląsk to miejsce o niezwykłej specyfice kulturowej i materialnej warte odwiedzenia o każdej porze roku. Przepełnione tradycją, która doskonale przenika i spaja się z nowoczesnością. Pełne zaskakujących atrakcji i ukrytych na pierwszy rzut oka niespodzianek. Jeśli podróżujesz z gościem z zagranicy, poznaj X miejsc na Śląsku wartych pokazania obcokrajowcom.
Dlaczego warto poznać przyrodę Śląska?
Śląsk uważany jest za najbardziej zróżnicowany region w Polsce, zarówno pod względem geograficznym, jak i kulturowym. To kraina, w której znajdziesz niezwykłe przyrodnicze atrakcje turystyczne takie jak Szlak Orlich Gniazd, tajemnicze góry Sokole, górę Żar z elektrownią szczytowo-pompowa i kolejką linowo-terenową, Babią Górę ze źródłami Wisły, a także rozległy Beskid Żywiecki poprzecinany atrakcyjnymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Warte podziwiania są słynne świerki istebniańskie w Istebnej, powyrobiskowe kolorowe jeziorka koło Bibielii, a także leżący na terenie Garbu Tarnogórskiego, pomiędzy Bytomiem, a Tarnowskimi Górami Rezerwat Segiet, pozostałość prastarej Puszczy Śląskiej.
Śląskie zabytki architektoniczne
Ziemia śląska może poszczycić się bogactwem niezwykłych zabytków. Stoją tutaj i dominują nad okolicą liczne zamki, wśród których prym wiedzie położony ponad doliną Przemszy Zamek w Będzinie wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego. Warto odwiedzić Zamek w Bobolicach oraz sąsiadujące z nim ruiny Zamku w Mirowie. Na trasie każdego turysty znaleźć się powinny słynne śląskie pałace, choćby takie jak Pałac w Świerklańcu, z którego w dobrym stanie zachował się jedynie Pałac Kawalera. Innymi imponującymi zabytkami są Pałac w Pszczynie z parkiem pałacowym, Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku oraz jeden z najpiękniej utrzymanych obiektów Pałac w Pławniowicach. W kategorii zabytków sakralnych nie wolno pominąć takich perełek architektonicznych jak Klasztor Jasnogórski, Pocysterski Zespół klasztorno-pałacowy w Rudach, czy położony na lewym brzegu Warty Zespół klasztorny kanoników regularnych we wsi Wancerzów.
Ciekawe miejsca w Katowicach
Spacerując po Katowicach, warto zapuścić się w aleje Parku Śląskiego. Jest to drugi co do wielkości park w Europie o powierzchni 620 hektarów. Pełen atrakcji i ciekawych miejsc park zaprasza do Planetarium, Parku Etnograficznego, Zoo i Wesołego Miasteczka. Wyjątkowo atrakcyjnym i magicznym miejscem jest Papugarnia Carmen w Katowicach. Na przestrzeni kilkuset metrów kwadratowych można podziwiać wiele barwnych ptaków, które zachowują się bardzo przyjaźnie. Jest to niezwykła atrakcja dla dzieci w każdym wieku i miejsce warte odwiedzania przez dorosłych. Obsługa papugarium udostępnia wiele dodatkowych opcji. To jedyne takie miejsce w kraju, w którym można zorganizować dziecięce przyjęcie urodzinowe w otoczeniu egzotycznych ptaków lub firmowe spotkanie integracyjne. Ciekawym dla obcokrajowca miejscem będzie z pewnością dzielnica Nikiszowiec, stara część Katowic. Charakteryzuje się typową dla Śląska zabudową z czerwonej cegły. To miejsce spotkań pełne klimatycznych restauracji, barów i klubów.
Zabytki przemysłowe na Śląsku
Zwiedzając Śląsk, nie wolno zapomnieć o jego tradycjach górniczych. Dlatego warto zwiedzić kilka miejsc związanych z wydobyciem naszego „czarnego złota”. Kopalnie węgla kamiennego dostrzec można w krajobrazie śląskim niemal wszędzie. Koniecznie trzeba odwiedzić zamkniętą kopalnię GUIDO, w której można zjechać pod ziemię w towarzystwie górnika-przewodnika i zobaczyć na własne oczy, jak wyglądały warunki pracy górników z XIX i XX wieku. Innym ciekawym obiektem przemysłowym jest pierwszy w historii obiekt z województwa śląskiego wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, gdzie można przepłynąć łodziami podziemnym kanałem, który jest częścią dużego systemu odwadniania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana